SENSREF - Sensör Sistemleri

 

Koleksiyonun doğru nem ve sıcaklık seviyelerinde saklanabilmesi ve kullanıcıların konforuna uygun yaşam alanlarının oluşturulabilmesi önem arz etmektedir. İklimlendirmenin bilinen basit çözümlerle değil merkezi yönetime sahip ve gerçek zamanlı otomatik kontrol edilebilen sistemler ile yapılması hem koleksiyonların uzun süre saklanabilmesine hem de kullanıcıların ferah ortamlarda kütüphanelerden daha çok yararlanabilmesine imkan sağlayacaktır.

 

 

Koleksiyonda bulunan materyallerin uzun süre saklanabilmeleri için bir diğer önemli husus ise ani sıcaklık ve nem değişimlerinden korunmalarının sağlanmasıdır. Kütüphanelerde, koleksiyonların saklandığı ortamların, çalışma ortamlarının ve okuma alanlarının bu kriterlere göre iklimlendirmesi için tek merkezden yönetebilen sistemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Sıcaklık ve nem değerlerinin anlık olarak ölçülmesi sonucunda iklimlendirme sistemleri ölçülen değerlere uygun olarak devreye girerek belirlenen nem ve sıcaklık değerlerinin değişmeden sabit tutulmasını sağlayacaktır.

Klasik yöntemler ile kütüphanenin birçok noktasına kablo bağlantısı ile farklı sensörler yerleştirilmekte ve bu sensörlerden veriler toplanarak alarm durumları oluşturulmaktadır.Yeni nesil sistemlerde kütüphane içerisine kablosuz sensörlerin anlık olarak veri iletebildiği kablosuz ağ oluşturularak gerçek zamanlı verilerin toplanması ve sistemlerin otomatik olarak devreye girmesi veya gerekli önlemlerin alınması sağlanabilmektedir.

 

 

 

 

 

 

© 2020 KAMREF, Tüm Hakları Saklıdır.