Yeni Nesil Kompakt Raf Sistemleri

 

Kütüphanelerde yaşanan fiziksel mekân yetersizliği koleksiyonların belirli ölçülerde saklanabilmesine ve bir kısmının da yer yetersizliği nedeni ile başka yerlere gönderilmesine yol açmaktadır. Kütüphanelerde bulunan depolarda birleşik raf sistemlerinin kullanılması sonucunda, hem materyallerin daha küçük alanlarda daha fazla yerleşiminin sağlanması hem de istenildiği anda istenilen materyale erişilmesi gerçekleştirilebilir.

 

 

 

 

Birleşik raf sistemleri, kullanılmadığı zamanlarda tamamen kapalı kalarak alan kullanımını maksimum seviyeye çıkartabilen sistemlerdir. Manuel veya elektronik yönetim ile istenildiği zaman koridorlar oluşturularak istenilen alana ulaşım sağlanabilir. Birleşik raflar, zemine monte edilen raylar üzerinde bulunan birçok mobil raflardan oluşmuştur. Elektriksel olarak rafların istenilen bölgedeki materyalin seçimine göre uzaktan açılması sağlanabilmektedir. Ayrıca elektrik kesintilerinde manuel olarak açılım gerçekleştirilebilmektedir. Özel tasarım olan, birleşik raf sistemleri, yangına dayanıklı yapıda ve iç iklimlendirmenin kontrol edilebildiği düzenekler ile üretilmektedir.

 

 

 

 

Birleşik raflar, ulaşılmak istenen bölümün sisteme iletilmesi sonucunda sessiz ve hızlı bir şekilde açılarak koridor oluşturur. Açılma işlemi manuel veya elektriksel olarak yapılabilir, işlem tamamlandıktan sonra raflar raylar üzerinde kayarak kapanırlar. Kapanma ve açılma işlemleri sensörler ile yönetilmektedir.Aynı zamanda depreme dayanıklı olan birleşik raf sistemleri kütüphanenizdeki depolama alanlarınızı daha etkin kullanarak daha fazla koleksiyona ev sahipliği yapmamızı sağlayacaktır.

 

 

 

 

 

© 2020 KAMREF, Tüm Hakları Saklıdır.